• 0948 309 336
  • sprava001@gmail.com
  • Trenčín
Blog
Ako sa vysporiadať so šikanou: Príručka pre rodičov

Ako sa vysporiadať so šikanou: Príručka pre rodičov

Zlé deti nie sú len problémom strednej školy. Problémy zasiahli aj najmladšie ročníky. Naučte sa, ako to rozpoznať – a ako chrániť deti všetkých vekových skupín pred šikanovaním v škole.

Násilníci si môžu robiť srandu z iných pre mnoho vecí, vrátane:

vzhľad (ako niekto vyzerá)
správanie (ako sa niekto správa)
rasa alebo náboženstvo
sociálny status (či je niekto populárny)
sexuálna identita (ako je gay, lesba alebo transgender)
Šikanovanie môže mať rôzne typy:

Fyzické šikanovanie je, keď tyrani fyzicky ubližujú svojim cieľom. Môže to byť strkanie, zakopnutie, udieranie päsťou alebo udieranie. Akákoľvek forma dotyku, ktorý človek nechce, môže byť šikanovaním a možným sexuálnym útokom .
Slovné šikanovanie je posmievanie sa alebo podpichovanie niekoho.
Psychologické šikanovanie je ohováranie alebo vylúčenie ľudí, aby sa cítili zle.
Kyberšikana je, keď násilníci používajú internet a sociálne médiá a hovoria veci, ktoré by možno nepovedali osobne. Môže to zahŕňať posielanie neslušných textov, uverejňovanie urážok o niekom na Twitteri alebo hrubé komentáre k obrázkom na Instagrame. Kyberšikani môžu tiež uverejňovať osobné informácie, obrázky alebo videá, ktorých cieľom je ublížiť alebo uviesť niekoho iného do rozpakov.
Aké sú účinky šikanovania?
Násilníci si často ľudí doberajú znova a znova. To môže spôsobiť, že dospievajúci:

cítiť strach, stres , depresiu alebo úzkosť
mať myšlienky na samovraždu alebo ublíženie si
majú problémy so školskými úlohami
máte problémy s náladou, úrovňou energie, spánkom a chuťou do jedla
Akí ľudia sú násilníci?
Chlapci aj dievčatá môžu byť násilníci. Násilníci môžu byť:

odchádzajúce a agresívne. Tento typ násilníka by sa vám mohol vysmievať do tváre alebo vám fyzicky ublížiť.
tichý a záludný. Tento druh tyrana sa môže pokúsiť o manipuláciu tajne. Mohli by anonymne spustiť škodlivú fámu, len aby videli, čo sa stane.
priateľský a falošný. Tento typ tyrana môže predstierať, že je váš priateľ, aby ste im povedali veci, ale potom urobili zraňujúce veci za vaším chrbtom.
Mnohí násilníci sú si veľmi podobní. Oni:

rád mať kontrolu nad ostatnými
sú zamerané na seba
majú slabé sociálne zručnosti a ťažko vychádzajú s ľuďmi
sa nemusí zaujímať o ľudí alebo mu chýba empatia
sú často neistí a šikanujú ostatných, aby sa cítili lepšie
Niektorí násilníci nerozumejú normálnym sociálnym emóciám, ako je vina, empatia, súcit alebo výčitky svedomia. Títo ľudia potrebujú pomoc od odborníka na duševné zdravie, ako je poradca, sociálny pracovník, psychiater alebo psychológ.

Čo môžem urobiť?
Existuje veľa vecí, ktoré môžete urobiť, ak vás šikanujú alebo poznáte niekoho, kto je šikanovaný. Môžeš:

Povedzte to dospelému, ktorému dôverujete. Dospelí v pozícii autority, ako sú rodičia, učitelia alebo tréneri, sa často dokážu vysporiadať so šikanovaním bez toho, aby sa šikanujúci dozvedel, ako sa o tom dozvedel.

Ignorujte tyrana a odíďte. Násilníci radi dostanú reakciu. Ak odídete alebo ich ignorujete, hovoríte im, že vás to nezaujíma.

Choďte vysoko a držte hlavu vysoko. Používanie tohto typu reči tela vysiela správu, že nie ste zraniteľní.

Nepodliehajte fyzickému. S väčšou pravdepodobnosťou vám ublížia a dostanete sa do problémov, ak sa pokúsite bojovať s tyranom. Vypracujte svoj hnev iným spôsobom, napríklad cvičením alebo písaním (uistite sa, že ste vymazali alebo roztrhali všetky e-maily, príspevky, listy alebo poznámky, ktoré napíšete v hneve).

Skúste sa porozprávať s tyranom. Pokúste sa poukázať na to, že jeho správanie je vážne a škodlivé. To môže fungovať dobre, ak si všimnete, že člen vašej vlastnej skupiny začal doberať iného člena alebo sa mu vyhýbať.

Precvičte si dôveru . Precvičte si spôsoby, ako reagovať na tyrana slovne alebo prostredníctvom svojho správania. Precvičte si dobrý pocit zo seba (aj keď to musíte najskôr predstierať).

Hovor o tom. Môže vám pomôcť porozprávať sa s poradcom, učiteľom alebo priateľom – s kýmkoľvek, kto vám môže poskytnúť podporu, ktorú potrebujete. Rozprávanie môže byť dobrým východiskom pre strach a frustráciu, ktorá môže vzniknúť, keď vás šikanujú.

Nájdite svojich (skutočných) priateľov. Ak vás šikanovali fámy alebo klebety, povedzte to svojim priateľom, aby vám pomohli cítiť sa bezpečne. Vyhnite sa samote, najmä ak sa šikanovanie deje často.

Postavte sa za priateľov a ostatných, ktorých vidíte, že sú šikanovaní. Vaše činy pomôžu obeti cítiť podporu a môžu zastaviť šikanovanie.

Zapojte sa do školských programov prevencie šikanovania alebo násilia. Peer mediácia je ďalší spôsob, ako môžete vyriešiť veci s tyranom. Ak vaša škola nemá tieto programy, začnite s jedným z vašich.

35 766 thoughts on “Ako sa vysporiadať so šikanou: Príručka pre rodičov